.


R2 - Co mám dělat, když...

20. april 2012 at 17:45 | V |  Tutorials

correcting-gst-mistakes

CO MÁM DĚLAT KDYŽ...

...Chci něco upravit, ale nevím, jestli to má cenu

Píšete, píšete, píšete…a najednou si vzpomenete, že jste do minulé kapitoly zapomněly něco napsat, chcete změnit určitou část nebo se vám prostě jen nelíbí styl a vůbec děj v první kapitole…nebo ještě hůře uspořádání celého příběhu, který čítá už přes X,X, a X kapitol Že to celé má moc rychlý spád?
No…a co te? Stáli jste už někdy před takovou otázkou?


Tento článek nepatrně navazuje na to, o čem jsem psala minule, ale zároveň jde o dvě rozdílné věci, i když zase ne tak moc
Ale zpět k úpravám - jistě jste si už museli všimnout, že někde ze začátku nebo na konci vydané knížky jsou informace o autorovi, počtu stran, ilustrace…a mimo jiné i číslo vydání. Buď jedna, dva, tři….třicet-pět…(když se zadaří :D)
Liší se od sebe jenom nepatrně, pokud tedy neporovnáme dvojku s desítkou, kde těch úprav oproti původní verzi bylo provedeno o…trošku víc.
Máme tedy nějaký příběh, kam chceme určitou část vložit, upravit, nebo celé od začátku překopat

VLOŽENÍ
Pokud píšete povídku na pokračování a uvažovali byste o tom, že byste (s ohledem na budoucí děj) mírně pozměnili či přidali nějaké souvětí, které by čtenáře nenápadně odkázalo někam do budoucnosti, nemám námitek. Snad jenom to, abyste je upozornili, že se změnilo to a to, případně je odkažte na danou část. Ale neotravujte s tím, že jste slovo dům nahradili slovem barák. Úpravy jsou někdy dobré, ale…nechceme příliš častými změnami někoho do děje zamotat, že ne?

SAMOTNÉ ÚPRAVY
Tím myslím přepis…a kompletně. Čehokoli. Kapitola, část, příběh…většinou z úprav po slohové stránce. Opakuje se vám často jedno slovo? Nelíbí se vám vaše popisování rozhovorů? Atd. netřeba rozepisovat.
Pokud se do takovéhle úpravy pouštíte, je od věci informovat čtenáře o tom, co všechno hodláte upravovat.

Pokud tenhle krok plánujete už delší dobu, lze jej kombinovat i s vložením. To znamená, že si třeba do mobilu, na papírek (nedoporučuji, velké nebezpečí ztráty) nebo ještě lépe do vaší hlavy, co byste tam teoreticky připsali, ať nemusíte každý týden psát novou a novou verzi.

"Je opravdu nutné, abyste to cpali dozadu, když máte neomezený prostor před sebou?"
Úpravy a vložení nejsou špatné, protože se tím obměňuje děj, je více…pestrý, propracovaný…

Jediný důvod, jak se tomuto vyhnout je - nespěchat se psaním, všechno po sobě důkladně přečíst a mít alespoň trošku tušení, co se bude vyskytovat na dalších stránkách, jak už jsem říkala, nemá cenu přepisovat dílo jenom kvůli jedné větě nebo kvůli něčemu, co se dá klidně vrazit až dál...ale to už je na vás ;)
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 romantica-dream romantica-dream | Web | 21. may 2012 at 21:42 | React

Hmm.. Právě Layrin, tam jsem to řešila. Měla jsem na to myslím, čtyři verze a třetí jsem hodlala dát na blog, ta byla krátká, brzy by ste měli načteno.
Jenže! Jenže!
Zjistila jsem, že chci víc. Naštěstí to bylo v začátcích, tak jsem to pozastavila a smazala a teď si to píšu jako velké veledílo :D xD

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama