.


Tutorial - Místo

18. april 2012 at 18:14 | V |  Tutorials

MÍSTO DĚJE

- Aneb kam to všechno nacpat?
Nejspíš už jste se rozhodli, jestli budete psát jednorázovou povídku nebo delší příběh na pokračování a taky víte, jak vložit do děje správnou zápletku, jestli se nechat inspirovat nebo je lepší být za každou cenu originální a taky máte ujasněné, o čem vůbec chcete psát, tedy žánr.

Takže počítám, že jistý obraz příběhu ve své hlavě máte, ale teď zbývá jenom rozhodnout, kam to celé umístíte, respektive kde přesně se děj bude odehrávat

Je několik možností, jak se přes tento bod dostat. Zkusím vám představit některé z nich, snad na nic nezapomenu.
  • Reálný svět, konkrétní místo

Tohle netřeba představovat. Prostě a jednoduše Země, teď už si stačí vybrat jenom libovolný stát, město, čtvrť atd. atd.…kupříkladu Francie, Paříž a Montmartre. Pokud se rozhodnete pro tuhle volbu, je dobré o daném městě alespoň něco vědět, abyste třeba nepsali, že Manhattan je v New Jersey, protože tohle je podle mě dokonalá blbina :)

Pokud vás to i tak neodradí, je v tomto případě asi nejlepší se podívat někde na mapu daného města, pročíst si ji nebo prostudovat. Jasně, nikdo nepozná, jestli jste v té a té blbosti udělali chybu, ale berte to tak, že kdyby se vaše kniha někdy v budoucnu vydala…tak vás za to asi moc nepochválí, ale to už je koneckonců vaše věc ne?


  • Reálný svět, nekonkretizované

Tenhle typ preferuji nejraději a troufnu si říct, že ho používá asi většina z nás. Hlavní místo se nemění, to je pořád Země, ale tentokrát přímo neuvádíte místo, napíšete třeba - že je tady vedro, moře a několik hotelů na pláži. Městům nedáváte jména, aby to ostatní nemátlo, a název ulice si třeba vymyslíte, na tom už zase tak nesejde. Výhodou tohoto je hlavně, že můžete do svého příběhu zapojovat snad všechno možné a nikdo vám za to hlavu neutrhne. Místo toho, když budete tvrdit, že pod Barcelonou je vybudovaná hustá síť tunelů, která v minulosti sloužila jako úkryt před Nacisty. Působivé, ale absurdní. (podle mě) Každý z nás si vymýšlí svoje fiktivní prostředí, která jsou na naší planetě (snad) ale doopravdy bychom je tu nejspíš nenašli. Alespoň děláme svět o něco bohatší :)


  • Reálný svět, trošku upravený

Jde vlastně o to, že si celou skutečnost poněkud přibarvíte, něco jako Amerika, jak ji popisuje Collinsová v Hunger Games. Není to ten svět, jak ho známe dnes, ale pořád poznáme, že je to on. Nebo mě ještě napadá Futurama - Nový New York. Je to sice daleká budoucnost, ale setkáváme se tam se slavnými osobnostmi z naší doby (spíš s jejich hlavami v lahvích :D) to samé platí, pokud bychom chtěli cestovat do minulosti, ale to už nebudu protahovat.

Tady si pod Barcelonu dávejte nacistických úkrytů, kolik chcete :)


  • Úplně smyšlené


Tak a teď se myslím dostávám k poslední kategorii. Neexistující neboli smyšlené světy, o kterých ještě nikdo neslyšel, neviděl, neprozkoumal. Sem patří veškeré (většina) fantasy knihy, kde autor natolik propadl kreativitě, že si vytvořil vlastní světy, které se mohou, ale nemusí podobat tomu našemu. Pokud mezi takové autory patříte, myslím, že je od věci, nakreslit si malou mapku. Nemusíte si s ní nijak extra vyhrávat. Je to pro vaše dobro, potom se v tom ztratíte, protože neznám člověka, který by si něco podobného vykresloval v hlavě na milimetr přesně a nezamotal se do toho. Všechno ostatní si vymýšlíte, kde bude moře, kde zase města…

A co píšete vy?
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 romantica-dream romantica-dream | Web | 21. may 2012 at 21:56 | React

Řekla bych to asi tak:
Maximálně konkretizuju státy- jako třeba Čechy - Česko, dobře, USA a VB, ale jen matně a konec. Jo, to je to, čeho se bojím. Neznám to, nevím o tom.
Jinak třeba pro historický romány, jako je třebas Layrin nebo chystaná KZL, chystám raději fantasy prostředí..
A ano, reálný svět, nekonkretizovaný, to je the best:D :-(

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama