.


Tutorial - Postavy 1

18. april 2012 at 18:34 | V |  Tutorials


Postavy

-Ti abstraktní lidičkové

Každý, kdo kdy četl nějakou knížku, díval se na film atd., tak ví, že postavy jsou základ děje. Jinými slovy, bez nich by to nešlo. I když teď si uvědomuji, že to není tak zas úplně pravda - ale to platí pouze, když něco popisujeme dějovým stylem. Např. - Když měsíc vystoupil večer na nebe, ve všech domech už se svítilo. Také to jde i takto, ale koho by bavilo pořád dokola číst jenom samé popisy, no ne?
Tak tedy zpět k postavám. Budeme brát v úvahu, že se jedná pouze o lidi, ne o mluvící věci, čí zvířata, i když pro ně platí to samé, jen maličko poupravené.


Jenom připomenu, že postavy se dělí na:
· Hlavní
· Vedlejší
· + speciální kategorie, do které patří ty, které v povídce mají tak jedno pípnutí - třeba pokud jde hlavní postava navštívit obchod, kde se potká s prodavačkou, o které už neuslyšíme, a ta samotná prodavačka nemá na utváření děje skoro žádný vliv. Prostě tam byla, je a konec. Dál už nic

  • Hlavní Postava
Někdo ke psaní používá jednu hlavní postavu, kolem které se všechno točí, jiný zase píše povídky z pohledu party kamarádů, lidi, které spojuje stejný osud, sourozenců nebo dvou náhodných lidí, kteří se vůbec neznají a nikdy v životě se neviděly (jednoduše skáče nezávisle z jedné na druhou) Ve všech kromě prvního případu jsou si všechny postavy rovny, nebo by si měly být rovny. (všechny jsou hlavní a stejně důležité) Pokud ne, vracíme se zase zpátky na začátek k jediné hlavní postavě.
Hlavní hrdinové z pravidla neumírají, alespoň já jsem nic takového nečetla. Takže až se budete někdy dívat na film nebo číst knížku, kde jde hl. postavě o život, nestresujte se - v 99,9 % případů vyvázne s odřenýma ušima několik málo vteřin před svou smrtí. Pokud zvítězí to nepatrné 1%, vedlejší postavy vystoupí do popředí a teoreticky je mohou nahradit. Teoreticky proto, že příběh touto smrtí většinou skončí…anebo se objeví jiná hlavní postava, o které jsme zatím neslyšeli. Typickým příkladem pro tuto možnost je třeba seriál Kobra 11. Člověk si říká, že neumře a potom ho vidí s prostřelenou hlavou…
  • Vedlejší postavy
Může jich být nesčetné množství, to záleží na umístění a četnost výskytu v ději. Jedná se například o nejlepší kamarádku hlavní hrdinky, rodinu, ostatní přátelé, nebo jak už jsem řekla předem, se nemusejí vůbec znát.
Co se úmrtnosti týče, je to přesně naopak. Tady nikdy nemůžete vědět, co se s nimi stane na další stránce nebo řádku. Příběh se bez nich nějak obejde, mnohdy se otáčí zcela jiným směrem nebo nabírá ty správný grády. Jednoduše řečeno, v tomto mají prostě smůlu, každý si s nimi může dělat, co chce.Čemu se vyhnout!


  • Dokonalosti za všechny prachy
- pamatujte, že postavy jsou jako my, lidé. Každý máme své chyby a přednosti. V něčem jsme dobří, to druhé nám naopak nejde.
Krásná, sexy, inteligentní superkočka, co umí deset druhů bojového umění, všichni chlapy na ní můžou oči nechat a ještě ke všemu se ničeho nebojí a bojuje se zločinem…hm…to asi nebude do pravé. Nějaké chyby má každý. Je to…dobrý, ale hodně se to vzdaluje od reality.

  • Jak vejce vejci
- Tohle platí pro širší skupinku postav. Všichni jsou hodní, milí, zlí, zvědaví, mají stejné zájmy, umí to a to. Možná, že v partě si taky takto všichni rozumíte, ale nikdy nejste úplně identičtí!. Jděte do hloubky! Pocity, temperament, vlastnosti!…, tohle všechno si promyslete. Příklad - Podívejte se na partu kluků u vás ve třídě - NEJSOU STEJNÍ! Všichni možná nesnáší matiku, ale někdo je trošku obézní, ten druhý nosí brýle, třetí miluje RPG hry, ten první je přátelský, další toho moc nenamluví, poslední by rád vyrazil na cestu kolem světa…dejme tomu. Pokud se tomuto vyhnete, čtenář nepozná, kdo je kdo a bude se mu to plést.

  • Pořád víc a víc
- Postav si dělejte, kolik chcete, ale uvažujte, jestli je opravdu nutné, vymýšlet někoho nového, když tu danou věc může udělat již někdo známý. Nepojmenovávejte každou z nich - to si opravdu nikdo nezapamatuje, pokud se tam objeví nanejvíc jednou.

  • Jména
- neopakující se a viditelně rozdílná! - John, Johny, Josh, Joshua…vám by se v tom neudělal dokonalý bordel?
"Je lepší si jména vymýšlet, nebo brát ta již známá?!"
S ohledem na konkrétní situaci - pokud píšete fantasy, není dobré dávat Elfkám jména Britney nebo Paris. To samé platí, pokud píšete "ze života" ale obráceně.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 romantica-dream romantica-dream | Web | 21. may 2012 at 21:51 | React

Hlavní postavy neumírají.. proč?
Protože se autorům nechce nahrazovat jinými, možná by to ani dost dobře nešlo:D
Ale když je více hlavních postav, tak to třeba jde:D
Jinak vedlejší postavy... chuďátka :D
A se jmény souhlasím:D snažím se nedávat podobná jména a s tím fantasy a realitou jsi to vystihla fakt dobře.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement