.


Tutorial - Téma

18. april 2012 at 18:12 | V |  Tutorials


Jaký žánr si vybrat ke psaní?


Na tohle téma žádné tutorialy nepotřebujete. Nikdo vám nebude rvát vlasy z hlavy, když si místo románu pro dívky vyberete nějakou drasťárnu. V normálním smyslu Horror nebo krvák
Ale z jiného úhlu pohledu…proč nezkusit něco nového?


Podobnou otázku jsem si položila už dřív, tenkrát jsem psala děsně inteligentní knížky svými záplatkami srovnatelné Jacqueline Wilsonovou (Samozřejmě v nesrovnatelně horším podání, protože)
Jednoduše příběhy mezi kamarády. Mezi holkami asi ve věku 12-13 let protože psát z klučičího pohledu jsem si tenkrát prostě netroufla.
A potom jsem dostala šílený nápad - napsat fantasy. Šílený už čistě proto, že jsem s tím neměla vůbec žádné zkušenosti, takže jsem prostě musela začít od nuly. Pak se mi nějakým záhadným způsobem podařila nastartovat kreativita a už to jelo :)

Několik důležitých bodů, podle kterých také vybírat žánr.


  • Hlavně by vás to mělo bavit!
Tohle je ten nejdůležitější bod, protože jestli vám nic neříká sci-fi, ani nemá smysl něco podobného vytvářet. Naopak, pokud milujete detektivky, zkuste přejít právě na ně.

  • Nepiště čistě podle toho, co se momentálně čte!
K smrti nesnáším upíry, ale když oni jsou tak populární…"
Tak takhle určitě ne! Když se vám něco prostě nelíbí, nenuťte se do toho. Prostě přijděte s něčím jiným a žádné literární ikony by vás neměly omezovat, přestože vaše povídka možná nebude mít takovou oblíbenost, jako Fanfiction na Upíří deníky některých Teenslečinek, které pomalu ani neumí psát…

  • O vámi vybraném žánru byste totiž měli něco vědět
Pokud třeba píšete fantasy ve středověkém stylu, je dobré si o středověku vůbec něco najít. Jak se žilo, jak vypadaly hrady, města…najít anebo se podívat na nějaký film nebo pohádku, ve které je to zachycené. Samozřejmě nezkopírovat to přímo do detailu, ale zapojit i vlastní hlavu.
Když si nevíte rady, raději to nepřehánějte s popisy a jednoduše vynechávejte to, u čeho si nejste jistí. Tím myslím, pokud nevíte, jak přesně vypadalo středověké město, tak napište jen čistě okrajový popis anebo si jednoduše něco vymyslete. Historici vám za to sice možná utrhají hlavy, ale pokud zrovna nenapíšete, že bránu střežil dvoumetrový robot s laserovou zbraní, tak by nějaké odchylky čtenáři vadit neměly.


A pokud se neumíte rozhodnout nebo tomu jen chcete přidat grády, zkuste udělat kompromis, slátaninu. Smíchat dva žánry. Třeba Transformers - reálný svět s mimozemskými roboty.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 romantica-dream romantica-dream | Web | 21. may 2012 at 21:59 | React

tyhle tutoriály se mi strašně líbí:D
"Já se vrátím:D AŽ přijde čas:D"
Neboj, spamuju moc ráda a už ti nedám pokoj:D muhehe:D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama