.


Tutorial - Úvod do děje - 1

18. april 2012 at 17:28 | V |  Tutorials


PRVNÍ KROKY


Úvod do děje I.

- co dělat, když jednoduše NEVÍŠ?
Ať už se jedná o básničky, poezii, povídku...je dobré mít vymyšleno "něco navíc".

Příklad - rozhodnete se psát knížku - Pokud se dostanete jenom k začátku nebo třetí kapitole a dál nic, nemá smysl nic začínat. Věřte mi, znám spousty holek, které rozepsali delší příběh a potom už se k němu nedostali. Ptáte se proč? Odpověď je stejná - protože jednoduše řečeno absolutně netušily jak navázat na svůj text a pokračovat dál. Potom vás příběh přestane bavit a vy neuděláte nic jiného, než hodíte někam do šuplíku zmrazit na tisíce let, dokud vám nuda nenakáže se k tomu vrátit. Je to škoda, protože z těch příběhů opravdu něco mohlo být! (A sama to moc dobře znám, mám rozepsaný 4tý díl od jedné hovadiny a ne a ne to dopsat :D)Ještě dříve, než vezmete pero, propisku nebo v mém případě obyčejnou tužku (když nemám nic jiného v dosahu) do ruky, zkuste si celý děj ještě jednou v hlavě převyprávět a zastavit se nad méně promyšlenými částmi a dolaďovat je! Potom by se vám nemělo stát, že se ocitnete, jak já říkám, na mrtvém bodě.

Pokračoval/a bych jenže…Nevím, jak dál. Tahle skutečnost štve asi nejednoho autora, jak profesionálního, tak amatérského. Existují tři možnosti, jak se do mrtvého bodu dostat.


  • Mám vymyšlený (skvělý) název, ale nevím o čem psát.
Samotný název nestačí, ale může vám sloužit jako nějaká inspirace, právě od něj začít svůj příběh odvíjet. Zkuste si třeba představit, že stojíte v knihovně, berete do ruky knížku a na ní e právě ten váš titulek. O čem byste si v první chvíli mysleli, že to bude? Co vás při tom názvu napadne? A hned můžete začít tvořit :)

  • Dopsala jsem kapitolu a nevím jak navázat

Pokud máte nějaký děj naplánovaný už dopředu, určitě se vám bude navazovat líp, než když budete dění v kapitolu vymýšlet až přitom, co ji budete psát. Pokud opravdu nevíte, jak dál, zkuste trošku upravit konec předcházející kapitoly, aby skončila tak, že na ni hned můžete navázat dalším textem.
Důležité je, že nemusíte v další části pokračovat tam, kde minulá skončila, zvláště pokud se v blízké době nebude dít žádná důlžitá zápletka. Zkuste skočit v čase o něco dopředu a nemusí to být přímo zápletka, která by logiky měla následovat
příklad - váš hrdina zaslechne noční rozhovor dvou lidí, kteří se chystají zabít prezidenta. Nemusíte hned popisovat, co bylo potom, jak ti dva odešli, zvlášť pokud to není důležité pro váš příběh. A třeba skočit na druhý den ráno do školy, kde se o tom baví s kamarády a tak.


  • Vím přesně, co tam chci v budoucnu dát, ale dostala jsem se do slepého místa…

Slepé místo může být buď, jak je zméněné v předchozím bodě - navázat na dvě části, nebo krátká pasáž uprostřed kapitoly, děj mezi dvěma většími zápletkami apod.
Pokud si vaši tvorbu nepublikujete na internetu na pokračování, můžete slepou část přeskočit s tím, že se k ní vrátíe později, až budete vědět.
Pokud povídku zveřejňujete po částech, můžete slepou část buďto úplně vynechat (obzvláště pokud se v ní nic zásadního nestaneú a rovnou přestkočit k další zápletce, anebo pokud je slepý bod uprostřed kapitoly, tak ji celou vymazat a začít psát znovu a jiným způsobem. Mě osobně to pomohlo.


A pokud nepomáhá ani jedna z možností,anebo máte jiný problém, zkuste se o tom s někým pobavit, s nějakou kamarádkoum, která ví, o čem vaše tvorba je. Pokecejte, proberte všechny možnosti, problémy, prostě zádrhely, které vám práci ztěžují a možná…(nejlepší je plácat 5 přes 9, alespoň se společně zasmějete. A začnou vznikat takový šílenosti, že….) dokonce přijdete na něco, co by vás vůbec nenapadlo! :D


 

1 person judged this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement