.


Návod, jak napsat ZARUČENĚ skvělý příběh!

11. february 2013 at 18:46 | V.


Žiju!!!
Ale mnoho nechybělo a mohlo být všechno jinak. NE nemyslím,že bych snad uvažovala o sebevraždě (jen mezi námi, na to jsem až moc velekej srab) ti, co četli ten Edit asi ví. NE NEpsala jsem si ho proto, abych si stěžovala, otravovala vás s tím, jakým obdobím si teď momentáně procházím. NEjsem, teda nemylsím si, že jsem ten typ člověka, který chce, aby jej někdo litoval, já se jen potřebovala někde vypsat...

Přesto bych ale nesmírně chtěla poděkovat CVOK, Lauren, Tewie, Althedě, Aenag a Erin za obrovskou podporu z jejich strany, díky které jsem se cítial hned o mnoho líp! Holky jste skvělé! Mám vás hrozně ráda a vůbec nevím, co bych bez vás dělala! :)

Také chci moc poděkovat všem, kteří si sem našli cestu i po dobu mé neaktivity a i když jsem u nich teď nebyla skoro dva týdny, nezapomněli, že pořád ještě existuje ta nepatrná osoba v blogovém světě s přezdívkou Vera.
A nakonec chci jedno velké díky poslat i Nice Roovy, za její krásné komentáře k povídce Věčnost! (Jen se stydím za to, že jsem od ní ještě nic nečetla :X - budu to muset napravit...:D)

Jsou prázdniny a tak se chystám psát. NE protože bych měla, ale protože cítím, že se mi tak nějak chce. Šestá kapitola se blíží ke své polovině a co nevidět by se mohla objevit i tady na blogu, ale nechci zase dávat moc ukvapené sliby a potom je nedodržet..

Ale k článku - Je starý někdy z podzimu (myslím že říjen nebo listopad) 2012 a původně jsem jejn plánovala do časopisu ZAS, který vytváří Sherylin lee. Ta mě sice požádala, abych jej prozatím nikde nepublikovala, ale...jsou to už skoro čtyři měsíce a ten článek mi dal docela práci...tak bych chtěla aby si jej alespoň někdo přečetl. Omlouvám se, jenom doufám, že ti to nebude vadit, protože potom by mě to mrzelo...:(


Návod, jak napsat ZARUČENĚ skvělý příběh!


Na internetu se dá najít spousty návodů či rad, které by začínajícím spisovatelům nebo i těm, kteří se psaní věnují už delší dobu, měli poradit, jak se ve své činnosti zlepšit. Každý z nás minimálně jednou ve svém životě snil o tom, že vytvoří dobrý příběh, který by se jednoho krásného dne mohl zalíbit některému z vydavatelství a dostat se tak k širší veřejnosti.
A právě podobné články bývají často vyhledávány, jelikož jejich úkolem je poradit začínajícím, v čem dělají chyby, co by bylo dobré zlepšit, zkrátka pomoci jim při cestě k vytouženému vydání knihy.
Velmi často tyto rady vytvářejí právě zkušení spisovatelé, kteří se ve svém oboru pohybují už nějaký ten rok a mají za sebou už bohatou literární minulost, i když jejich knihy nutno nemusí být světovými bestsellery. Ale i na blogových adresách či v různých projektech můžete na podobné příspěvky narazit.
Dokonce i mě občas přijde daleko lepší si tento článek přečíst od amatérského pisálka, protože jím sama jsem a mám k tomu tak blíž J
"Jak tedy napsat úspěšný neno alespoň dobrý příběh? Jak napsat bestseller?"
Možností je hodně a ironické je, že ta správná vlastně ani neexistuje. Vždycky se najde někdo, kdo si s vaším stylem psaní nebo motivem příběhu nesedne, každého zajímá něco jiného a můžete se snažit, jak chcete, ale jednoduše se nic nezalíbí všem.1. Nápad
Začněte okamžitě, co se vám v mysli začíná odehrávat příběh. Co na tom, že máte jenom začátek? To se přeci nějak dořeší a vlastně je docela jedno, když na sebe pár informací nebude sedět, když budete kapitoly přidávat na vaši stránku s dostatečnou časovou mezerou, většina čtenářů si toho ani nevšimne a vy máte o problém méně, protože se o to nemusíte starat.
A o čem tedy psát? Nejlépe je sledovat nejnovější trendy. Koneckonců, tak je tomu i v módě - když je In zelená barva vlasů, tak proč bych si ji nezměnila?
Nejlepší volba jsou na prvním místě upíři (nejlépe slaďoučcí, jako Edward Cullen) a v poslední době do literární módy přicházejí i Andělé! S takovým námětem přeci nemůžete nemít úspěch! Co je trendy, to budou čtenáři milovat!

2. Zápletka
Milostný trojúhelník na prvním místě. Hlavní hrdinka a dvě sexy chlapecké postavy, které se perou o její přízeň a ona si musí vybrat, se kterým zůstane, ale problém je, že oba miluje stejně a nemůže se rozhodnout. A když se rozhodne, nakonec zjistí, že spolu nemůžou být, protože její nová láska je Vlkodlak, zatímco Ona je Upír. (A tyto dvě strany by se nejraději navzájem vyhladily)
Je jedno že se zatím ve městě objeví šílený vraždící maniak s motorovkou, kolik se tam odehraje přírodních katastrof nebo kolik vedlejších postav zemře na následek epidemie - tohle ostatní už není příliš důležité, čtenáře totiž přitáhne onen milostný románek a budou se navzájem dohadovat, který z nich je pro hlavní hrdinku tím pravým. (Nehledě na to, že začnou slintat u obrazovky a v jejích myslích si představí sami sebe v jeho blízkosti.)

3) hlavní postava
Vyšperkovaná, dokonalá hlavní postava - krásné tělo, vlasy, bezchybná pleť, inteligentní, ovládá snad všechny bojová umění, okouzlující, dokáže sestavit bombu z krabičky od zápalek a měděného drátku. Celá chlapecká část školy na ní samozřejmě může oči nechat. A aby toho nebylo málo, můžete vaší Mary- Sue přihodit jako bonus pár nadpřirozených schopností (bezproblémové čtení myšlenek, skvělá obratnost s ohněm…ještě byste mohli dodat, že je ve skutečnosti upírka)
Ostatní postavy mají smůlu, jen Ona je Vyvolená a jejím úkolem je zachránit svět před narůstající vládou zla. Samozřejmě po bodu s nějakým úplně MucQ neodolatelným krasavcem.
(Nízký věk podmínkou! 12-17 více ne! V tomto věku přece se všichni namísto chození do školy stavíme proti Temným mocnostem a bojujeme s nimi na život a na smrt a hlavně co je více In, než zázračné dětičky …) Dospělé postavy jsou v tomto ohledu nudné.
Vytvářejte spousty ostatních postav a každé dejte jméno, i když se objeví pouze na dvě vteřiny (zní to promyšleněji) Ovšem skutečně nejlepší příběh je ten, v němž postavy dostávají jména podobná a začínají na stejná písmena.

4) Místo děje
Vymyšlený svět, kde má každý metr čtverečný jiný název, čtenář ocení vaši nápaditost. Mapu ani nemusíte kreslit - v té spoustě pojmenování přece není problém se vyznat. Ostatně, pokud slovo vylepšíte značným množstvím Qvéček, Wéček, Xček, Ýček…bude to jedině dobře. Číst přeci umíme už od prvního stupně základní školy, takže kdo nedokáže přelouskat Qwygishodhnedqamijesviq, měl by přemýšlet o tom, že se vrátí do první třídy, kde se to doučí. A přitom je to tak jednoduché slovíčko…

5) Styl psaní
Souvětí, která se táhnou přes úctyhodných pět řádků a až teprve na něm jsou zakončený tečkou. Kdo dokončil učivo osmého ročníku o větné stavbě, by se čtením problém mít neměl, takže možné ztracení v textu a zapomenutí hlavní myšlenky na začátku první věty, je zcela vyloučeno.
Oproti tomu jsou přílišně krátké věty ještě lepší! Komu vadí, že je děj nasekaný, tady se v tom neztratí ani člověk bez smyslu pro orientaci.
Popisujte každý detail - vypadá to více důvěryhodně a čtenář tak má pocit, že je příběh více podobný skutečnosti. Táhněte děj, jako se pohybuje slimák.
Pokud vám tento styl nevyhovuje a připadá vám, že ostatní nudí, přejděte na druhou variantu - příliš rychlý spád, kdy je na začátku kapitoly hrdinka v kině a v dalším odstavci zase sedí druhého dne ve škole v hodině matematiky.
Nezapomínejte, že děj musí být předvídatelný - komu se chce přemýšlet nad zamotanou skutečností, když to může být nad slunce jasné, jak to celé dopadne už od počátku druhé kapitoly. Žádné zvraty ani nepředvídatelné události - pokud nechcete ve čtenáři vzbudit infarkt, vyhněte se používání neočekávaných akcí velkým obloukem.
Na co máme natolik rozsáhlou slovní zásobu, když se bohatě dokážeme obejít s výrazy "Být" a "Mít?" oproti tomu opakování stále stejných slov je nezbytné! Co když je stále řeč o Oku? Copak existuje způsob, jak jej nahradit? Takto čtenář ví, že se bavíme stále o té samé věci
Navíc, sem tam nějaká hrubá chyba v pravopise neuškodí. Sázet čárky jako čísla do loterie, nepsat velká písmena na začátku věty, lidé se mají soustředit na myšlenku v ději a ne na nějakou pitomou gramatiku. Tohle přece není žádný diktát.

6) Originalita
Ta už přeci dávno neexistuje, proč se vymýšlet s příběhem, když můžeme zápletku převzít z již známého bestselleru? Stačí jen změnit jména postav a celé to trošku přetransformovat, aby to nebylo tak nápadné a můžeme vesele začít s první kapitolou. Originalita se totiž skrývá v nejvíce vymyšlených a fantasy věcech, obyčejné příběhy jsou dávno passé.

7) Popisy děje
Děj skládat nejlépe jen se samých rozhovorů- koho zajímá, jestli postavy stojí naproti sobě jako trubky anebo zda používají mimiku či řeč těla. K ději to není podstatné, tak co bych se s tím měla patlat.
Vystihnutí situace na prvním místě - "šel tam, udělal cosi. Potom se zase vrátil a nesl cosi červenýho. Potom to červený, co nesl, pustil a šel zase dělat tam to cosi…"

S DODRŽOVÁNÍM TĚCHTO RAD VÁS ČEKÁ ZARUČENÝ ÚSPĚCH! :D

Doufám, že jste pochopili, že se jedná pouze o ironii, protože kdyby příběhy vznikaly podobným způsobem, našlo by se jen velmi málo lidí, kteří by byli ochotni číst literární tvorbu.
Takže existuje tady návod na "Dobrý příběh?"
Ne…podobně jako rady, jak správně psát - nikdo nemůže udávat směr našeho stylu, ale mohou nám dodat inspiraci :)
 

5 people judged this article.

Comments

1 Hejlynka Hejlynka | 11. february 2013 at 20:22 | React

Něco tak skvělého jsem už dlouho nečetla. Ještě teď se směju!Máš to opravdu super napsané a rozhodně je obrovské plus, že si člověk může o všech blbostech, které může napsat, přečíst v jednom článku... :-D  :-D  :-D

2 Ænag Ænag | Email | Web | 11. february 2013 at 21:17 | React

WoW - nedivím se, že sis to nechtěla shnít v šuplíku... To je článek jak vytrhnutý z mého oblíbeného časopisu (Btw. Pevnost asi neznáš...XD)
Krásně jsi ukázala, jak vypadá stereotypní povídka...
Tak mě ale napadá, že kdyby si někdo vybral třeba jen jednu z těchto 'rad', tak by mohl vytvořit docela dobrý příběh:)
Ale teď vážně: WAHAHAHA, Já stále nevím, jak psát, asi rpostě tak, jak mi zobák/prsty narostl/y a trochu se držet Tvé 'důvěrné' rady:  prostě psát bez toho, aniž by se s koukala na to, jakou to má literární úroveň (klidně jenom rozhovory) a potom to můžeš postupně upravovat. - to jsi mi napsala, ještě jsme to nezkoušela, ale zní to velmi rozumně;)
Závěrem - to byl úchvatný článek, skláním svůj imaginární superklóbrc, abyhc mohla smeknout.
P.S. Myslím, že mluvím za všechny, když řeknu, že jsme Ti pomohli rádi, protože nám na Tobě záleží, ale pomohli bychom tak asi každému, kdo by vypadal na to, že to potřebuje...
P.P.S. Já jsem na sebevraždu taky hrozný srab..., ale pokud bych Ti mohla doporučit zajíamvý článek na toto téma (sebevraždy, depky apod.) - tak je to aktuální číslo ČiliChili (možná znáš možná ne) a v posledním čísle jsou články přesně o tom. je to časopis od Vodafonu zcela zdarma:), ale tuším, že se dá najít na stránkách cilichili.cz online
Promiň jestli jsem z Tebe udělala blbce ;S

3 Faint Faint | Web | 12. february 2013 at 16:09 | React

Božee :D Neuveriteľné ako sa nedokážem sa smiať na veciach, ktoré pripadali smiešne mojim bývalím kamoškám (tak áno zavolať vraj najlepšej kamoške a urobiť si z nej prču veď to je také smiešnee!) a na takýchto radách sa viem zabávať celý deň! Už si druhá čo ma takto rozosmiala...Pritom tie prvé rady, ktoré som čítala mi pripadali smiešne, už len z toho dôvodu že som sa v nich našla..
Ale spät ku tvojím..Vážne neuveriteľný článok dobre že si ho sem dala..Inak asi sa budem musieť vrátiť do prvej triedy :DD
A ku poviedke...asi by si o mne pomyslel, že som šialená :D Ďaleko viac mi stačí, že som v narodeninovom projekte, ktorý usporadúva fanclub Mike Shinoda Clan :) Možno sa dostanem aj do brožúrky, ktorú mu odovzdajú na nejakej autogramiáde

4 Tewie Tewie | Web | 12. february 2013 at 17:26 | React

Hehe, popíšu ti své reakce:
Nejlépe upíři a v poslední době andělé: To si Vera dělá srandu, ne?!! O_O
Tewie si pro sebe brumlá: "Já už  žádný upíry nechci, a the vapirea diaries a škola noci byly dvě největší capiny, co jsem kdy četla.
Dokonalá hlavní postava? Dvanáctiletá dillinka? Tewie, začni se sebou něco dělat :-D
Už víme, proč nejsi dokonalý psavec, vidíš, máš co dohánět.

:D

Koncem jsi to zabila :D

Jinak i na to, že je mi dnes zase psychicky i fyzicky mizerně: Jsem ráda za to, že píšu to, co píšu, mně se to líbí a budu si to tak psát, dělá mě to šťastnou. :-D

Moc hezky jsi to napsala, že není recept na dokonalou knihu.
A tak pišme co chceme - a ujišťuju tě:
You are damn brilliant at it (writting stories or tutorials) :-P

5 Anča ^_^ Anča ^_^ | Email | Web | 13. february 2013 at 19:05 | React

Páni krásně si to napsala :)
konečně, to někdo napsal :3
vážně obdiv!

6 Tewie Tewie | Web | 14. february 2013 at 17:42 | React

[Deleted comment] Díky, troufám si tvrdit, že tvá reakce mě musela potěšit víc, než tebe můj koment ;-)

7 Natali Natali | Web | 15. february 2013 at 16:31 | React

Hned po prvním bodě mi bylo jasné, že je to ironie. :DD Bohužel stále existují tací, kteří píšou právě podle tohoto návodu. :/ Nechápu to a nikdy nepochopím. :D
Hrozně jsem se u toho článku nasmála, vystihla jsi to úplně perfektně. :D Rady k napsání dobrého příběhu vážně neexistují, každý by měl psát podle svého srdce. :)

8 NikaRoovy NikaRoovy | Web | 15. february 2013 at 23:17 | React

Určitě nemáš zač, Věčnost si to zaslouží! :) (To mi připomíná, že si budu muset jít přečíst další kapitolu :D)
Jinak ten návod je vážně skvělý, povedl se. ;) :-D

9 Alea Alea | Web | 26. february 2013 at 18:06 | React

Už po prvním odstavci se mi koutky úst vlnily ve škodolibém úsměvu. Panebože, to je geniální! Znám hned několik "autorek", kterým bych tento článek nejraději poslala na e-mail s doporučením, aby se sebou konečně začaly něco dělat :).
Samozřejmě, při pasáži o andělech jsem se mírně ošila - přeci jenom, já a ta moje křídlatá úchylka :D...
Je to vážně skvělé, divím se, že jsem se k tomu dostala až teď, s takovým šíleným zpožděním.
Opravdu úžasné...

10 Paulette Paulette | Email | Web | 27. february 2013 at 11:19 | React

Uf, zľakla som sa, keď som tie body čítala! :D Neverila som, že TOTO sú niečo ako skutočné rady a asi od 3 odstavcu som pochopila, že ide o iróniu. Každopádne, napísala si to veľmi dobre, celkovo tvoj blog sa mi veľmi páči a tvoj štýl písania - neopísateľná vec! :) Si veľmi talentovaná, veľmi ti prajem, aby tvoje knižky prerazili - nie len v Čechách, ale aj vo svete :) Máš na to! :)

BTW: Nevadilo by ti, keby som si tvoj blog pridala medzi svoje obľúbené? :)

11 Smithf138 Smithf138 | Email | Web | 18. may 2014 at 18:48 | React

Im grateful for the blog article.Much thanks again. Cool. bcdbkbceccacgeed

12 Smithc329 Smithc329 | Email | Web | 10. june 2014 at 8:21 | React

Hey. Cool post. There's a dilemma together with your website in chrome, and you may want to check this The browser will be the market leader and a huge component of other people will omit your great writing because of this issue. gafddcccadadkeee

13 Eldapelda Eldapelda | Email | 12. december 2014 at 19:46 | React

Děkuju moc snad se mi podaří.Děkuju mockrát... :)

14 Jasmine Jasmine | 22. september 2016 at 22:50 | React

Ten návod je přímo úžasný! Už dlouho jsem něco takového nečetla. Jsi rozená  spisovatelka!!!                                
Znáš Wattpad???

15 Terka Terka | 9. october 2016 at 10:11 | React

Pěkná blbost ! Příběhy nesmíš kopírovat a gramatiku musíš mít dobře, protože i když se člověk soustředí na děj, stejně ví, jak ten dotyčný spisovatel napsal gramatiku, a může si myslet, že spisovatel vůbec neovládá pravopis.

16 horsíkbosík horsíkbosík | 10. december 2016 at 11:45 | React

[15]: Asi jsi nepochopila, že jde o ironii, co? :-D

17 Smithe109 Smithe109 | Email | Web | 23. december 2016 at 14:00 | React

Great, thanks for sharing this article. Really Cool. kcggeafeddekfbcc

18 upuiwfom upuiwfom | Email | 29. july 2018 at 11:56 | React

http:/// - .ankor <a href="http:///">.ankor</a>

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama