.


Potřebuji pomoc...

6. may 2013 at 14:03 | V. |  Oznamy
Ahoj :)
Tak jsem opět tady....na malý moment a na pár vteřin...
Dobře, nebudu to natahovat, zkrátka bych o vás potřebovala menší pomoc...
A byla bych moc ráda, kdybyste mi pomohli..

Mám v hlavě příběh...
už jsem se o něm kdysi okrajově zmiňovala, že mám naplánovanou novou povídku, ale zatím jsem se nedostala k jejímu zrealizování, ale i tak bych ji chtěla začít psát ještě tento rok, tedy až dokončím AAD (ten příběh pro moji kamarádku) a Edge of Darkness.
Doufám, protože ten námět mám v hlavě už asi rok...

Ale nemůžu se rozhodnout, kterou osobou bych jej měla psát...A to je asi ten největší problém.
Tak nějak cítím, že První osoba (z pohledu hlavní hrdinky) by se k němu seděla asi nejvíc a sama jsem dost pro tuto variantu..JENŽE...dějová linie skáče dost z místa na místo, respektive se bude odehrávat i na místech, kde se hlavní hrdinka momentálně nenachází a já tak nevím, jestli má cenu vždy to psát z pohledu nějaké jiné osoby (jestli mi rozumíte)
Jako třeba kdyby bylo v Harry Potterovi 7 (kdyby byl napsán v Ich formě) Kromě Harryho i z pohledu Voldemorta (o tom, co se děje mezi smrtijedy) Z pohledu Rona (když se od nich odpojil) nebo z pohledu Hermiony (jak šli znovu do té Tajemné komnaty...)
- protože tyhle věci v knížce popsány vůbec nebyli...

A ty děje by se tak navzájem prolínaly, jenomže ten děj skáče opravdu hodně a já nevím, jestli by v tom potom nebyl zmatek, kdyby to bylo napsané z pohledu sedmi postav...

A potom je tu mám ještě druhou variantu...Jednoduše se držet toho, že je to psané z pohledu hlavní hrdinky, ale když se děj bude odehrávat mimo ni, tak to psát normálně ve třetí osobě. Něco jako kdyby bylo v Hunger Games popsané, co se momentálně děje v Kapitolu (A to nemůže být napsané v provní osobě, protože tam Katniss není a nemůže tak vědět, co se tam odehrává) Chápate, jak to myslím?
Ale na druhou stranu tahle varianta je...nevím, jestli to není divný styl psaní, kombinovat navzájem dvě osoby...

Psát všechno ve třetí osobě se mi nechce, tedy....u téhle povídky by to asi bylo obtížné, i když by se to samozřejmě taky dalo.

Prosím tedy strašně moc ty, kteří tento článek dočetli až do konce, aby mi k tomu řekli svůj názor...já budu vděčná, za každou radu, protože mám pocit, že si jinak asi nepodadím...
 

1 person judged this article.

Comments

1 Altheda Altheda | Web | 6. may 2013 at 17:42 | React

No... Vieš čo, ani jeden typ pohľadu nie je zlý. Prvý typ (pohľad prvej osoby, ktorý občas preskočí na inú osobu) je zaujímavý a príjemne spestruje dej, ale  musí byť jasne označené, kde sa pohľad presunul, a hlavne musia byť všetky postavy známe. Myslím, že "ja" rozprávanie je na toto citlivejšie než tretia osoba. Aby sa zrazu nestalo - počkať, kto má toto byť? A čo tu robí? Pokiaľ je to všetko jasne napísané, myslím, že nie je problém, ani keď ten dej skáče.
A druhý štýl... Momentálne čítam jednu knihu, kde je to presne takto (Plavý kôň, od Agathy Christie) - teda ak som to dobre pochopila. Kapitoly sú písané buď v tretej osobe, ak postava nie je práve prítomná na scéne, alebo je hneď na začiatku uvedené "Rozprávanie Marka Easterbrooka". Žiadny problém s tým nemám, príde mi to celkom dobré... Takže neboj, je to používané, ale celkovo si myslím, že budeš musieť vyskúšať, určiť si, ktorý štýl ti lepšie sedí, poprípade, či sa v tom čitatelia vyznajú... :-)

2 Tewie Tewie | Web | 6. may 2013 at 17:50 | React

Víš co bych ti poradila? Piš jak to cítíš. Jestli chceš psát z pohledu hlavní hrdinky, tak piš z jejího pohledu. Doufám, že bych se v tom nějak zorientovala, no a pak ti nabízím ještě jednu možnost - piš z pohledu hlavní hrdinky a er formou tam, kde nenacpeš hlavní hrdinku :)
Já si myslím,že už se v tom nějak vyznám. Při nejhorším tě budu častovat stupidním dotazy, což je mou přirozeností :D
Seznam se s mou "stupidní, temnou stránkou" :D

3 Erin Erin | Web | 6. may 2013 at 19:43 | React

Huh, zapeklité. Ale nový příběh? Haleluja, už jenom to, cos trochu prozradila (sedm postav a skákavý děj) zní dost zajímavě.
Já třetí osobu moc nemusím. Jakože slohovku tak napíšu, když musím, ale mám ráda psaní i čtení první osoby. Lépe to vtáhne do děje, člověk se dokáže s postavou snadno sžít. Ale pokud jde o tohle... Buď bych všechno psala z první osobu, prostě bych přepínala mezi postavami jako já teď momentálně ve VS. Joell, Daeron... je to fuk, prostě vypráví on, takže to má v já osobě (doufám, že mi rozumíš, jsem trochu zmatená sama ze sebe :-D ). A nebo druhý způsob, to, že hlavní hrdinka má ich formu a ostatní er. Myslím, že ani jeden způsob není špatný :-) Ale co z těch dvou... jak už radí kolegyně přede mnou, piš to, jak chceš ty :-) Začni si od začátku první osobou, to je jisté a dál... se to nějak vyvine. Nech to koňovi, nějak to dopadne! :-D :-)

4 Pajuša - BMF.blog.cz Pajuša - BMF.blog.cz | Email | Web | 7. may 2013 at 15:58 | React

Myslím, že písať v 1. osobe a zároveň preskakovať z miesta na miesto by nebolo dobré, zbytočne by to zmiatlo čitateľov, niektorých by to dokonca mohlo aj odradiť, no pravda je aj to, že možno sa stane úplný opak - bude to absolútne dobré a bude sa to čítať omnoho ľahšie. Skús napísať len tak, od veci nejaké vetičky (určite nie 3 vety, to je málo :D) v 1. osobe, resp. tak, ako si chcela a potom v 3. osobe, že budeš opisovať situáciu u každej postavy, čo je tiež trošku riskantné, pretože keď v knihe bude vystupovať napr. 15 postáv a ku každej dáš jej momentálne myšlienkové pochody, kniha by končila na strane 458 952, chápeš.. Takže musíš len skúšať, je to ťažko povedať :) Každopádne ti držím palce! :)

5 Natali Natali | Web | 7. may 2013 at 18:02 | React

Nejdřív bych ti chtěla vážně moc poděkovat za tvůj komentář! :) Vážně víš, jak zvednout náladu, díky tobě mám chuť zase něco napsat (což, jak sama dobře víš, se u mě nestává moc často. :D).
Tohle je strašně těžký, u mě tohle rozhodování se mezi osobami bývá taky jedno z nejtěžších. Ale líbí se mi, jak to vyřešila Hejlynka s její povídkou Cesta někam jinam. Skoro každou kapitolu vypráví nějaká jiná postava (v 1. osobě), ale zmatek v tom není, protože nad každou kapitolou je nadepsáno jméno vypravěče. ;) A je fakt, že 1. osoba je lepší pro vyprávění, ve kterých se klade důraz na pocity, emoce vypravěče atd. (Feel like Chleba :D).

6 Hejlynka Hejlynka | Web | 7. may 2013 at 20:35 | React

Podle mě bys to rozhodně mohla zkusit...
Já strídám osoby celkem často a zatím se mi nikdo nezmiňoval, že by v tom byl chaos...:)

7 Faint Faint | Web | 8. may 2013 at 13:12 | React

Táto otázka je vždy ťažká. Ja som si zamilovala písať v prvej osobe a tak aj pokračujem, aj keď občas mám chuť to proste zmeniť a písať z pohľadu inej postavy.
Kamoška dokončila jednu poviedku, kde bola postava, ktorá rozprávala príbeh, ale zase sa to striedalo s ostatnými, ktoré už boli v tretej osobe ale bolo to o nich...Tak teraz neviem :) Osobne sa prikláňam k tomu, ale je to každého vec vkusu. Čítala som knihu, kde boli 4 hlavné postavy a každá kapitola bola z ich uhla, no rozprával to rozprávač...Inak už sa budem tešiť :))

8 Aisha Aisha | Web | 8. may 2013 at 22:06 | React

Já bych bych klidně použila dvě osoby, nepřijde mi to divné. Dějovou linii hlavní hrdinky bych psala v ich formě a ostatní linie v er formě...já nevím, mě to přijde jako docela dobrý nápad :D alespoň půjde jasně vidět, kdo je hlavní hrdinka...a vůbec mi ten nápad nepřijde špatný :D spíš na něj pohlížím velmi, velmi pozitivně :) :D

9 Teri-vlk Teri-vlk | Web | 13. may 2013 at 16:51 | React

Také bych klidně střídala osoby. Ich forma pro hlavní hrdinku a er forma pro ostatní postavy. Myslím, že tak to bude srozumitelné. Určitě se v tom nějak vyznáme. :) Jinak jsem zvědavá, co to bude. :)

10 Ænag Ænag | Email | Web | 14. may 2013 at 21:45 | React

Jsem tu se zpožděním... takže nevím jestli moje rady budou ještě užitečné...
Tvůj problém chápu a už jsem na něj u sebe narazila... ale to je fuk.
Myslím, že existuje mnoho knih, které osoby střídají. osobně bych nenavrhovala dvě (či více) ihformy (rozhodně ne pokud se jedná o osoby stejného pohlaví), dle mě by tam byl zmatek (ve zmiňovaném HP jsem se dost zamotala). Příběhů, kde je 1 ichforma a zbytek erforma, je asi více a čtenář si na něj podle mě zvykne lépe, takže jsem spíše pro možnost jedné ichformy...
Ale jak už zde někdo poznamenal, piš, jak myslíš, pokud vyzkoušíš jednu z variant a nebude Ti sedět, zkus jinou.
P.S. Vím, že to říkám často, ale omlouvám se, že nečtu žádnou Tvojí rozsáhlejší povídku, mrzí mě to, protože vím, že mi uniká výborný začínající autor, ale teď bys nad mohla přijít příležitost... stydím se za svou pomalost, ale nepatřím k lidem, kteří mají internet na dosah ruky... tak snad mohu říci
Těším se na novou povídku a slibuji, že ji přečtu spolu s ostatními(:

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama